Workshops, Chairs and Committees

Workshops and Chairpersons 

1. Systems Theory and Applications.

Chairpersons: F. Pichler (Linz AT), R. Moreno-Díaz (Las Palmas ES)

 

2. Pioneers and Landmarks in the development of Information and Communication Technologies

Chairperson: F. Pichler (Linz AT), R. Seising (Munich, DE)

 

3. Stochastic Models and Applications to Natural, Social and Technical Systems.

Chairpersons: A.  Nobile, A. Di Crescenzo (Salerno IT)

 

4. Theory and Applications of Metaheuristic Algorithms.

Chairpersons: M. Affenzeller, S. Wagner (Hagenberg AT), G. Raidl (Vienna AT)

 

5. Model-Based System Design, Verification and Simulation

Chairpersons: J. Nikodem (Wroclaw PL), M. Ceska (Brno CZ), Ito (Utsunomiya, JP)

 

6. Applications of Signal Processing Technology

Chairpersons: M. Huemer (Linz, AT), Zagar (Linz, AT), Lunglmayr(Linz, AT), Haselmayr (Linz, AT)

 

7. Artificial Intelligence and Data Mining for Intelligent Transportation Systems and Smart Mobility

 Chairpersons: J. Sanchez-Medina (Las Palmas, ES), J. del Ser (Bilbao, ES), E. I. Vlahogianni (Athens, Greece), F. García (Madrid, ES), C. Olaverri-Monreal (Linz, AT) and L. Acosta (La Laguna, ES)

 

8. Computer Vision, Machine Learning for Image Analysis and Applications

Chairpersons: M. Penedo (A Coruña ES), P. Rádeva (Barcelona, ES), M. Ortega-Hortas (A Coruña, ES)

 

9. Computer and Systems Based Methods and Electronic Technologies in Medicine

Chairpersons: J. Rozenblit (Tucson AZ US), M. Maynar (Las Palmas ES), R. Klempous (Wroclaw PL)

 

10. Systems Concepts and Methods in Touristic Flows

 Chairpersons: J.Palma-Méndez (Murcia ES), A. Rodriguez, R. Moreno-Díaz jr.(Las Palmas ES)

 

11. Systems in Industrial Robotics, Automation and IoT

Chairpersons: D. Jacob (Kempten, D), R. Stetter (Munich, DE), E. Markl (Vienna, AT)  

 

12. Advances in Biomedical Signal and Image Processing

Chairpersons: S. Fridli (Budapest, HU), M. Huemer (Linz, AT), P. Kovacs (Linz, AT). C. Böck (Linz, AT)  

 

Click here for Workshops main lines.

 

International Workshops and Program Advisory Committee  

Albrecht (Austria), Armingol (Spain), Arts (Sweden), Avineri (UK), Barreiro (Spain), Bravo (Spain), Broggi (Italy), Brown (Australia), Buchberger (Austria), Dawson (Australia), Economou (Greece), Egiazarian (Finland), Fujita (Japan), Iijima (Japan), Ida (Japan), Kovács (Hungary), Laurgeau (France), Lefèvre (Belgium), Liu (UK), Marik (Czech Republik), Massey (Denmark), Mulak (Poland), Navarro (Spain), Nobile (Italy), Nunes (Portugal), Pollet (Australia), Rattray (UK), Rav (France), Román (Spain), Roszenich (Austria), (USA), Rudas (Hungary), Ruspini (USA, Spain), Rupitsch (Germany), Saetta (Italy),  Sato (Japan), Schimanovich (Austria), Schoenenberger (Switzerland), Schwärtzel (Germany), Sorrenti (Italy), Takahara (Japan), Torres Ruiz (Spain), Zeifman (Russian Federation), Zeigler (USA)

 

Plenary Lectures:

Tales of Computer and Systems Theory
Paul Cull
Computer Science, Kelley Engineering Center, Oregon State University Corvallis, OR 97331, USA
pc@cs.orst.edu

 

Promises and Challenges of Automated Vehicles
Christoph Stiller
Karlsruhe Institute of Technology, KIT, Germany
stiller@kit.edu 

 

Automated Mathematical Invention: Would Gröbner Need a PhD Student Today?
Bruno Buchberger
Research Institut for Symbolic Computation (RISC)
Johannes Kepler University, Linz, Austria
www.brunobuchberger.com

 

Click here for Plenary Lectures Abstracts.

 

 

2019 Conference Chairs

Honorary:  W. Schimanovich (Vienna)

General: R. Moreno Díaz (Las Palmas de G.C.) 

Program: F. Pichler (Linz)

Technical: A. Quesada-Arencibia (Las Palmas de G.C.)

 

Contacts

General and Program: eurocast@fulp.es

Technical: eurocast@iuctc.ulpgc.es

 

Eurocast Board

F. Pichler (Linz), Chairman

R. Moreno-Díaz (Las Palmas de G.C.)

M. Huemer (Linz)

R. Moreno-Diaz Jr. (Las Palmas de G.C.)

M. Affenzeller (Hagenberg)

A. Quesada-Arencibia (Las Palmas de G.C.)